HADAR35Z
Zoom Collimator
Dimensions : 35x18mm
Zoom Collimator
~15 – 50° Zoom Collimator
Ø 35mm PMMA collimator
This article is available on demand. Please contact us or our distributors.
More details :
HADAR35Z is a Ø 35 mm patent pending Zoom beam PMMA collimator providing adjustable 15° – 50° beam. HADAR35Z has industry’s highest efficiency of +88% and is the only solution in the market where the top lens is directly integrated to the lens holder (rotation stop system).
HADAR35Z is optimized for 2.4mm – 6mm LES COBs and compatible with up to 10mm LES COBsThanks to excellent diamond turned optical design, HADAR35Z provides very low surface brightnessbroader beam range, higher efficiency and twice higher efficacy than other zoom systems in the market.