SHADAR35Z400
Zoom Collimator
Dimensions : 35x17.5mm
~10 – 50° Zoom Collimator with clear holder
Ø 35mm Zoom beam PMMA collimator
For: Bender+Wirth Bayonet35 & BJB 35mm (47.360.xx).
This article is available on demand. Please contact us or our distributors.
More details :
HADAR35Z is optimized for 2.4mm – 6mm LES COBs and compatible with up to 10mm LES COBsThanks to excellent diamond turned optical design, HADAR35Z provides very low surface brightnessbroader beam range, higher efficiency and twice higher efficacy than other zoom systems in the market.
See HADAR35 holder options to find suitable holder for integrating the part Bender+Wirth Bayonet 35/20, Bayonet 35/25 and BJB ⌀35mm (47.360.xx) solderless connectors.