HADAR35V
Very Large Collimator
Dimensions : 35x18mm
Very large Collimator
~55° Very Large Collimator
Ø 35mm PMMA collimator
This article is available on demand. Please contact us or our distributors.
More details :
HADAR35V is a Ø 32.7 mm (⌀ 35 mm with holder), ~55° (FWHM) Very large beam PMMA collimator. Diamond turned optic provides industry’s highest efficiency and efficacy with smooth cut-off and extremely low surface brightness.
HADAR35V has typical efficiency of 92 % and is optimized for 2.4mm – 6mm LES COBs and compatible with up to 10mm LES COBs.