SHADAR35L401
Large Collimator
Dimensions : 35x19.6mm
Large Collimator
~40° Large Collimator with white holder
Ø 35mm PMMA collimator
This article is available on demand. Please contact us or our distributors.
More details :
SHADAR35L401 is a Ø 35 mm Large beam collimator set featuring HADAR35L on a white holder (HADAR35H401). This combination provides ~40° FWHM with a smooth cut-off and low surface brightness.
Holder (HADAR35H400) is compatible with Bender+Wirth Bayonet 35/20, Bayonet 35/25 and BJB ⌀35mm (47.360.xx) solderless connectors.
HADAR35L has typical efficiency of 92 % and is optimized for 2.4mm – 6mm LES COBs and compatible with up to 10mm LES COBs.