SHADAR35M400
Medium Collimator
Dimensions : 35x19.6mm
Medium Collimator
~25° Medium Collimator
Ø 35mm Narrow beam PMMA collimator
This article is available on demand. Please contact us or our distributors.
More details :
SHADAR35M400 is a Ø 35 mm Medium beam collimator set featuring HADAR35M on a clear holder (HADAR35H400). This combination provides ~25° FWHM with a smooth cut-off and low surface brightness.
Holder (HADAR35H400) is compatible with Bender+Wirth Bayonet 35/20, Bayonet 35/25 and BJB ⌀35mm (47.360.xx) solderless connectors.
HADAR35M has typical efficiency of 92 % and supporting single color and tunable white COBs from 3 mm to 10 mm LES, with better 3rd party connector support .