SHADAR35V401
Very Large Collimator
Dimensions : 35x19.6mm
Very large Collimator
~55° Very Large Collimator with a white holder
Ø 35mm PMMA collimator
This article is available on demand. Please contact us or our distributors.
More details :
SHADAR35V401 is a Ø 35 mm Very Large beam collimator set featuring HADAR35V on a white holder (HADAR35H401). This combination provides ~55° FWHM with a smooth cut-off and low surface brightness.
Holder (HADAR35H400) is compatible with Bender+Wirth Bayonet 35/20, Bayonet 35/25 and BJB ⌀35mm (47.360.xx) solderless connectors.
HADAR35V has typical efficiency of 92 % and is optimized for 2.4mm – 6mm LES COBs and compatible with up to 10mm LES COBs.