SHADAR35N400
Narrow Collimator
Dimensions : 35x19.6mm
Narrow Collimator
~15° Narrow Collimator with clear holder
Ø 35mm Narrow beam PMMA collimator
This article is available on demand. Please contact us or our distributors.
More details :
SHADAR35N400 is a Ø 35 mm Narrow beam collimator set featuring HADAR35N on a clear holder (HADAR35H400). This combination provides ~15° FWHM with a smooth cut-off and low surface brightness.
Holder (HADAR35H400) is compatible with Bender+Wirth Bayonet 35/20, Bayonet 35/25 and BJB ⌀35mm (47.360.xx) solderless connectors.
HADAR35N has typical efficiency of 92 % and is optimized for 2.4mm – 6mm LES COBs and compatible with up to 10mm LES COBs.