HADAR35W
Wide Collimator
Dimensions : 35x18mm
Wide Collimator
~33° Wide Collimator
Ø 35mm PMMA collimator
This article is available on demand. Please contact us or our distributors.
More details :
HADAR35W is a Ø 32.7 mm (⌀ 35 mm with holder), ~33° (FWHM) Wide beam PMMA collimator. Diamond turned optic provides industry’s highest efficiency and efficacy with smooth cut-off and extremely low surface brightness.
HADAR35W has typical efficiency of 92 % and is optimized for 2.4mm – 6mm LES COBs and compatible with up to 10mm LES COBs.