HADAR35C
Color Collimator
Dimensions : 35x18mm
~15° Color Collimator
Ø 35mm Narrow beam PMMA collimator
This article is available on demand. Please contact us or our distributors.
More details :
HADAR35C is a Ø 35 mm color beam PMMA collimator with smoother cut-off and better color uniformity (CCI) with White, Tunable white and RGBW light sources vs HADAR35N. HADAR35C has also improved performance with larger LES (>⌀10 mm) COBs. Diamond turned optic provides industry’s highest efficiency and efficacy with smooth cut-off and extremely low surface brightness.
HADAR35C has typical efficiency of 92 % and supporting single color and tunable white COBs from 3 mm to 10 mm LES, with better 3rd party connector support .